Zespół Aspergera jest łagodniejszą formą autyzmu dziecięcego, która charakteryzuje się zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, zatem wielu badaczy zalicza zespół Aspergera do zaburzeń rozwoju ze spektrum autyzmu. Dla dzieci z powyższą przypadłością charakterystyczne jest przede wszystkim wyraźny brak umiejętności społecznych, trudności w akceptowaniu zmian i nawiązywaniu kontaktów, ograniczona elastyczność myślenia (przy braku upośledzenia umysłowego) oraz specyficzne, zakrawające o obsesję zainteresowania.
Co ciekawe, dzieci z zespołem Aspergera bardzo często wykazują ponadprzeciętne zdolności matematyczne czy językowe, są bystre, mają doskonałą pamięć, posiadają zdolność racjonalnego i logicznego myślenia, a ponadto zdecydowanie lepiej radzą sobie z analitycznymi zagadkami.
Dzieci dotknięte tym zaburzeniem wymagają szczególnych poświęceń. O ile codzienne czynności nie sprawiają im problemów i nie wymagają intensywnej opieki, jeśli chodzi o higienę osobistą, spożywanie posiłków bądź organizację czasu wolnego, tak ich zachowanie często przyczynia się do trosk. Rodzice – choć świadomi i obeznani w zagadnieniach dotyczących Aspergera – często dość emocjonalnie reagują na słowa bądź czyny swojego dziecka oraz boleśnie dotyka ich brak możliwości porozumienia się z nim.
W jaki sposób pomóc sobie i dziecku z zespołem Aspergera w codziennym życiu i relacjach międzyludzkich?
Zalecamy spróbowanie tlenoterapii. Relaksacyjne zabiegi w komorze hiperbarycznej przyczynią się do znacznie lepszego dotlenienia całego organizmu dziecka. To z kolei przełoży się na lepszym funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego. Efektem tego będzie między innymi poprawa kontaktu wzrokowego (bądź nabycie umiejętności nawiązywania go), polepszenie koncentracji i koordynacji ruchowej, szybsze reakcje oraz zdolności kojarzenia, zmniejszenie nadpobudliwości czy wrażliwości na bodźce dźwiękowe.