Wskazania do komory hiperbarycznej oraz wpływ tlenu na zdrowie

Upiększ swoje ciało za pomocą komory hiperbarycznej
6 kwietnia 2022
ABC tlenoterapii
15 czerwca 2022
Pokaż wszystko

Wskazania do komory hiperbarycznej oraz wpływ tlenu na zdrowie

Dbając o swoje zdrowie na pewno szukasz różnych metod, by poprawić własne samopoczucie. Dobrym pomysłem jest wizyta w gabinecie odnowy biologicznej, który posiada komorę hiperbaryczną.

Zalety terapii tlenowej

W wielu miastach w Polsce pojawiają się gabinety odnowy biologicznej, w których główną atrakcją jest komora hiperbaryczna. To bardzo popularny zabieg wybierany przez osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie. Terapia tlenem jest wskazana, kiedy jesteś po grypie, covid lub odczuwasz problemy ze snem. Może być również pomocna wówczas, kiedy Twój oddech jest zbyt płytki lub odczuwasz duże zmęczenie przy wysiłku fizycznym. 

Komora hiperbaryczna jest dostępna dla osób, które chcą również wspomóc swoją regenerację organizmu. Pomoże Ci, jeśli czujesz znużenie, nie masz tyle sił witalnych co wcześniej lub cierpisz na zaburzenia snu. To przyjemny i niedrogi sposób na zreperowanie zdrowia oraz poprawę samopoczucia. Dodatkowo terapia z pomocą komory hiperbarycznej nie ma wielu przeciwwskazań, więc możesz z niej korzystać niezależnie od wieku. 

Terapia tlenem – wskazania?

Wskazaniami do terapii tlenem są:

  • niewydolność oddechowa, np. po zapaleniu oskrzeli,
  • suchy i męczący kaszel,
  • problemy z bezdechem sennym,
  • problemy ze zmęczeniem, koncentracją,
  • zaburzenia snu,
  • zmniejszona odporność,
  • częste zadyszki, płytki oddech,
  • gorsze samopoczucie.

Terapia w komorze hiperbarycznej jest zalecana szczególnie dla tych osób, które mają problemy z zasypianiem i wysypianiem się. Zwiększona ilość tlenu sprawi, że poczujesz znaczną różnicę w samopoczuciu. Lepiej dotleniony mózg i inne narządy wewnętrzne pracują lepiej i sprawniej.

Tlenoterapia – na co pomaga?

Tlenoterapia pomoże na pewno przy duszności, jest także zalecana po rzuceniu palenia lub zapaleniu płuc lub oskrzeli. Będzie wskazana również, gdy poczujesz mniej sił niż zazwyczaj. Często jest tak po grypie lub przebytym covidzie. Jeśli masz niewydolność oddechową oraz takie objawy, jak: zmniejszony apetyt, szybkie męczenie się, omdlenia, problemy z koncentracją, to lekarz może zalecić Ci w ramach terapii uczęszczanie do gabinetów z komorą hiperbaryczną. 

Przebieg terapii tlenowej

Tlenoterapia hiperbaryczna to inaczej nieinwazyjna metoda leczenia, która polega na wdychaniu blisko 100% tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Pacjent umieszczany jest w specjalnej komorze hiperbarycznej pod kontrolą wyspecjalizowanego personelu. Z takiej komory można korzystać nawet codziennie, a pierwsze rezultaty są widoczne już po 3 wizycie. W warunkach podwyższonego ciśnienia – powyżej 2 ATA dochodzi do zwiększenia przenikalności tlenu. Podnosi się również jego ilość w limfie, osoczu i płynie mózgowo-rdzeniowym. Dzięki temu, że tlen dostaje się do każdego narządu, organizm rozpoczyna samoleczenie. 

Podczas pozostawania w komorze hiperbarycznej jest się cały czas świadomym, a sam zabieg trwa około godzinę. Cały czas również obecny jest personel, który obsługuje komorę hiperbaryczną. 

Rodzaje tlenoterapii

Tlenoterapię można podzielić na czynną oraz bierną. Czynna tlenoterapia to m.in. przebywanie w komorze hiperbarycznej, kiedy świadomie wdychasz podawany tlen. Bierna tlenoterapia jest przeznaczona dla osób nieświadomych, np. po operacji lub utrzymywanych przy życiu za pomocą respiratora.