Leczenie zimnem na zimę to bardzo dobry pomysł – szczególnie dla osób, które chcą poświęcić zimowy czas na przygotowanie formy i ciała na lato. Jak działa zimno i w jaki sposób możemy wykorzystywać je w medycynie estetycznej i kosmetologii?
Odpowiedź na to pytanie jest krótka – kriolipoliza.
Kriolipoliza jest nowoczesnym i nieinwazyjnym zabiegiem redukcji tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem zimna. Jak wiadomo, tkanka tłuszczowa jest niezwykle wrażliwa na niską temperaturę.
Zabieg polega na miejscowym schłodzeniu danej partii ciała przy wykorzystaniu specjalistycznych głowic urządzenia służącego do wykonywania kriolipolizy. Dzięki działaniu zimnej temperatury (oscylującej w okolicy -10 do +5°C – w naszym gabinecie do -4°C) przez czas około 20–35 min. uzyskać można efekt rozpadu komórek tłuszczowych. Już tylko jeden wykonany zabieg kriolipolizy redukuje warstwę tkanki tłuszczowej w obszarze poddanym zabiegowi aż o 25–45% – to nawet zmniejszenie danego obwodu ciała o 6 cm. Kriolipolizę zalecamy szczególnie osobom, które borykają się z miejscowo ulokowanym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Zabieg jest wskazany zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, bez względu na wiek.
Kriolipoliza to metoda stosunkowo młoda, opracowana i dostępna na rynku medycyny estetycznej i kosmetologii od dekady. Jej naukowe podstawy zostały opracowane w 2008 roku przez dwóch amerykańskich lekarzy – dr. D. Mansteina i dr. R. Andersona w szpitalu Głównym Massachuets w Bostonie, a opracowane na wydziale Medycznym Uniwesytetu Harvarda.
Dowiedziono wówczas, że podskórne komórki tłuszczowe są podatne na działanie zimna. Lipidy w komórkach tłuszczowych kurczą się pod wpływem działania niskiej. Kriolipoliza jest przy tym stuprocentowo bezpieczna – zabija wyłącznie komórki tłuszczowe, nie naruszając innych tkanek, skóry czy mięśni.
Zabieg kriolipolizy jest całkowicie bezbolesny, jednak w ciągu pierwszych kilku minut przeprowadzania zabiegu możliwe jest odczuwanie silnego chłodu i napięcia skóry spowodowanego zassaniem skóry. Uczucia te mijają, gdy kiedy organizm się do nich przyzwyczai. Powinno nastąpić to po około 10 minutach.
Warto nadmienić, iż kriolipoliza nie jest zabiegiem, który przynosi natychmiastowe efekty wizualne. Efekt ostateczny zostanie osiągnięty po okresie mniej więcej 4–12 tygodni – trudno oszacować dokładny czas, ponieważ każdy organizm inaczej reaguje na tego typu bodźce. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty będą warte czekania. Czas oczekiwania na pojawienie się rezultatów kriolipolizy ma związek z procesem metabolizmu tłuszczu w organizmie. Zamrożone komórki tłuszczowe stopniowo dzielą się na mniejsze cząsteczki. Są one „transportowane do wątroby”, tam metabolizowane i wydalane z organizmu – właśnie dlatego cały proces kriolipolizy trwa do 12 tygodni.
Czy istnieją przeciwskazania do rozbijania tkanki tłuszczowej za pomocą zimna?
Kriolipolizę odradza się osobom ze stwierdzoną niewydolnością wątroby i nerek, aktywną cukrzyczą, chorobą Reynauda, krioglobulinemią, hipoglubelimenią oraz osobom przeziębionym, mającym grypę, gorączkę czy rozmaite infekcje.