Zastanawiałeś/-aś się czasami, jak wspomóc leczenie cukrzycy?
A może już wiesz, że tlenoterapia pomaga w leczeniu cukrzycy oraz powstających przy niej owrzodzeń, a ponadto, że chroni ona przed wystąpieniem zmian miażdżycowych u cukrzyków?
Tlenoterapia hiperbaryczna przeciwdziała powstawaniu cukrzycy oraz wpływa na ograniczenie jej destrukcyjnego oddziaływania na organizm.
Kiedy w warunkach bardzo wysokiego ciśnienia dochodzi do nasycenia komórek tlenem, poprawia się krążenie krwi w organizmie, co skutkuje lepszym dotlenieniem wszystkich – w tym również zainfekowanych czy chorych – narządów i tkanek. Zastosowanie tlenoterapii daje świetne efekty zwłaszcza w przypadku wystąpienia trudno gojących się ran, owrzodzeń i pęknięć skóry – czyli typowych powikłań cukrzycowych.
Tlenoterapia to zatem doskonałe rozwiązanie dla cukrzyków. Wiele osób zmagających się z chorobą, jaką jest cukrzyca, niezwykle chwali sobie regularne zabiegi w komorze hiperbarycznej.
Nic dziwnego – zabiegi HBOT świetnie wspomagają leczenie cukrzycy, łagodzą jej objawy i poprawiają samopoczucie.
Dlaczego tlenoterapia działa w przypadku leczenia cukrzycy?
Zabiegi w komorze hiperbarycznej znane są z tak dużej skuteczności, ponieważ przyczyniają się one do obniżenia poziomu glukozy we krwi. To pierwszy i bardzo ważny czynnik, który przemawia za pozytywnym działaniem tlenoterapii.
Diabetycy wybierają HBOT również ze względu na to, że po zabiegach wzrasta insulinowrażliwość oraz zwiększa się przepuszczalność bariery między krwią a mózgiem oraz krwią a siatkówką. Tworzą się wówczas nowe naczynia krwionośne oraz nowe połączenia nerwowe.
To wszystko wpływa na znaczną poprawę metabolizmu komórkowego i zmniejszenia apoptozy.
Po tlenoterapii diabetycy zauważają u siebie poprawę funkcjonowania układu immunologicznego, zmniejszenie masy ciała oraz zwiększenie wrażliwości na przyjmowane lekarstwa (w tym antybiotyki). Co więcej, jeśli chodzi o wspomaganie leczenia cukrzycy, warto wspomnieć o powstającym po zabiegu w komorze hiperbarycznej wzmocnieniu procesu namnażania się fibroblastów komórek nabłonka oraz włókien kolagenowych. Dochodzi także do znacznego zwiększenia neurogenezy komórek macierzystych w szpiku kostnym oraz w układzie nerwowym.
Diabetycy cenią sobie również działanie bakteriobójcze i grzybobójcze tego typu zabiegów, a także – co bardzo istotne – zmniejszenie się stanu zapalnego po regularnych wizytach w gabinetach tlenoterapii.