Wielu z nas posiada rany, których się wstydzi lub które powodują niezwykły ból. Są to przede wszystkim rany pooperacyjne, potrądzikowe czy będące wynikiem cukrzycy. Choć z reguły prawidłowy proces gojenia się rany trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni (w zależności od umiejscowienia, rozległości oraz przyczyn wystąpienia rany), wiemy jednak, że często zdarza się tak, iż rana nie goi się prawidłowo i nie chce zniknąć czy choćby zmniejszyć się. Nie trzeba dodawać, jak wielki dyskomfort stanowi niegojąca się rana i jak bardzo obniża naszą jakość życia zarówno przez ból, jaki wywołuje, jak i przez nieestetyczny wygląd.
W jaki sposób wyleczyć rany trudno gojące się?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw dowiedzieć się, dlaczego niektóre z ran nie chcą się zagoić. Odpowiedź jest prosta – podczas leczenia ran i owrzodzeń w tkankach je otaczających może dojść do hipoksji. Hipoksja jest niedoborem tlenu w tkankach – może prowadzić do niedotlenienia organizmu. Co ją powoduje? Czynnikiem wpływającym na hipoksję jest upośledzenie mikrokrążenia, poprzez które organizm dostaje niedostateczne zaopatrzenie tkanek w tlen. Tlen zużywa się przede wszystkim wokół obwodu rany, co powoduje nieestetyczną otoczkę oraz wielki spadek prężności tlenu. W ten właśnie sposób powstają nieestetyczne i bolesne konsekwencje gojenia się ran – niedokrwienie, obrzęki, martwice czy niedowłady. Niedotlenienie tkanek chorobowych sprzyja rozwojowi bakterii.
Terapia hiperbaryczna na trudno gojące się rany
Trudno gojące się rany można skutecznie leczyć tlenem hiperbarycznym. Terapia jest skuteczniejsza i tańsza niż inne metody, w dodatku cechuje się bezinwazyjnością.
Dlaczego tlenoterapia działa? Między innymi z powodu, że HBOT bezpośrednio hamuje rozwój bakterii beztlenowych, a także pobudza właściwości bakteriobójcze białych krwinek w walce z bakteriami tlenowymi. To sprzyja leczeniu zakażeń. Tlenoterapia zwiększa ciśnienie tlenu w tkankach i wzmacnia działanie antybiotykoterapii.
Główną zaletą metody leczenia w komorze hiperbarycznej jest znaczne i niemal natychmiastowe zwiększenie dopływu tlenu do ran wykazujących nieprawidłową reakcję na inne sposoby leczenia. Terapia tlenem przyspiesza regenerację nabłonka, wydalanie toksyn, zwiększa produkcję komórek macierzystych i erytrocytów, sprzyja aktywacji tworzenia się włosowatych naczyń krwionośnych oraz poprawia metabolizm całego ciała – to wszystko składa się na czynniki pomocnicze przy wszczęciu leczenia ran, które bardzo powoli się goją.