O tym jak trudno o dobrą terapię dla autystycznych dzieci oraz dorosłych wiedzą wszyscy ci, którzy podejmowali różnorakie metody leczenia tej choroby.
Autyzm jest wrodzonym zaburzeniem funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikacyjnymi, trudnościami w relacjach interpersonalnych, wyrażaniu uczuć oraz – mówiąc kolokwialnie – trudnościami w odnalezieniu się w świecie.
Od długiego czasu istnieje mnóstwo badań na temat leczenia autyzmu. Istnieje wiele terapii behawioralnych i edukacyjnych, które mogą przyczynić się do poprawy objawowej. Czy są jednak inne metody leczenia autyzmu?
Warto spróbować terapii tlenowej. Regularne sesje w komorze hiperbarycznej są znacznym czynnikiem przyczyniającym się do polepszenia zdrowia oraz niwelowania objawów choroby, jaką jest autyzm. Dzieje się tak dlatego, że podczas takiego zabiegu komórkom nerwowym budującym mózg (czyli neuronom) dostarczana jest duża ilość tlenu. Podczas gdy pacjent wdycha tlen w warunkach podwyższonego ciśnienia, jego źle ukrwione obszary mózgu zostają intensywnie dotlenione. To z kolei sprawia, że w trakcie sesji hiperbarycznej uśpione komórki mózgowe dostają silnych bodźców do pracy.
Ponadto HBOT (ang. Hyperbaric Oxygen Therapy) zdecydowanie zmniejsza liczne stany zapalne tkanek mózgowych za pomocą nadciśnienia. Zostaje zwiększona rozpuszczalność tlenu w osoczach krwi.
Efekty, jakie można zauważyć u autystycznych dzieci, to między innymi zdecydowana poprawa koncentracji, poprawa umiejętności utrzymywania kontaktu wzrokowego, obniżony poziom stresu (co przekłada się na lepszy sen) oraz dobry wpływ na zdolności poznawcze pacjenta i samokontrolę.
Dzieci autystyczne po regularnym zażywaniu tlenoterapii wykazują lepsze wyniki w uczeniu się, zauważalne jest także zwiększenie przez nich zasobu słownictwa i chęć budowania dłuższych zdań. Tlen pobudzający pracę mózgu sprawia, iż dzieci są zdecydowanie bardziej aktywne i zaangażowane w rozmowę oraz codzienne czynności – zaczynają zadawać pytania, wykazują zainteresowanie dialogiem i zdecydowanie lepiej rozumieją związki przyczynowo-skutkowe.
Parametry ciśnienia dobierane są indywidualnie – tak, aby każdy z młodych pacjentów czuł się dobrze i bezpiecznie i aby sesje HBOT przynosiły jak najlepsze efekty.
Terapia w komorze hiperbarycznej z całą pewnością wpłynie na polepszenie jakości życia zarówno autystycznych dzieci, jak i ich rodziców, dlatego warto skorzystać z tej bezpiecznej, bezinwazyjnej metody niesienia pomocy.