Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oficjalne stanowisko, że depresja należy do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Jak dowodzą liczne badania, choruje na nią nawet kilkanaście procent osób na świecie. Tyle samo ludzi boryka się z epizodami depresyjnymi (łagodnymi, umiarkowanymi, ciężkimi), znanymi też pod nazwą „depresja epizodyczna”.
Zaburzenie, jakim jest depresja oraz jej epizody, objawia się między innymi bardzo pesymistycznym nastawieniem do siebie oraz świata, brakiem zdolności do odczuwania radości czy zadowolenia, niechęci do życia, brakiem siły do działania (czy nawet wstania z łóżka). Wśród symptomów można wymienić również bezsenność i ogólne zniechęcenie.
Można powiedzieć, iż w XXI wieku mamy do czynienia z plagą depresji – choroba ta z roku na rok staje się coraz poważniejszym problemem społecznym.
Depresja, jak wszystkie inne schorzenia, wymaga leczenia. Chory powinien jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty (w tym przypadku psychiatra bądź psychoterapeuta), by móc porozmawiać o swoim problemie i równolegle rozpocząć leczenie farmakologiczne.
Istnieją także inne metody leczenia depresji, bardzo pomocne i przydatne we wspieraniu działania psychoterapii oraz specyfików antydepresyjnych.
Współczesna medycyna wiele nadziej pokłada w komorach hiperbarycznych, które umożliwiają zażywanie przez pacjentów tlenoterapii.
Tlen ma bardzo ważne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – w tym dla układu nerwowego. Co za tym idzie, dostarczenie mózgowi potężnej dawki tlenu pod wysokim ciśnieniem poprawia nastrój.
Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej niezwykle korzystnie wpływa na leczenie depresji. Dzieje się tak, ponieważ podczas HBOT metabolizm komórek nerwowych znacznie przyspiesza. Przywrócone zostaje prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, a za sprawą lepszego dotlenienia komórki mogą pracować sprawniej. Polepsza się także przepływ krwi do tkanek, w tym również do mózgu.
W wyniku stosowania tlenoterapii hiperbarycznej dochodzi więc do poprawy nastroju i ogólnego samopoczucia. Wyraźnie poprawia się nie tylko wspominany wcześniej metabolizm komórek nerwowych, ale także pamięć i zdolność koncentracji, dzięki czemu zmniejszają się dolegliwości wywołane chorobą depresyjną.
Dodatkowym atutem tlenoterapii jest jej bezinwazyjność i bezpieczeństwo, co z pewnością niezwykle cenią sobie osoby borykające się z problemem depresji czy stanów lękowych. https://www.medycynatlenowa.pl/tleno-terapia-hiperbaryczna/